S tesařskými vruty pracuje profesionál i amatér

Home  /  Výrobky  /  S tesařskými vruty pracuje profesionál i amatér

S tesařskými vruty pracuje profesionál i amatér

by 31 prosince, 2023


Znáte lidové přísloví „kde nechal tesař díru“? Vyjadřuje snahu o únik z nějakého problému, což se týká každého lidského počínání, a samozřejmě i samotné tesařské práce. Tesař je povolání velmi ceněné, postaví vám střechu nad hlavou, respektive postarají se o dřevěnou konstrukci, na níž střešní krytina spočívá, ovšem tesařina je také oblíbená pracovní činnost amatérských kutilů. Mnoho šikovných chlapů si poradí s montáží a vazbou dřevěných trámů a latí, zvláště pak tam, kde se jedná o stavby menšího rozměru, například zastřešení garáže, kůlny nebo pergoly či zahradního altánu.

stavební řezivo

K výstavbě těchto konstrukcí toho příliš mnoho nepotřebujete, někdy vystačíte s jednoduchým ručním a doplňkovým elektrickým nářadím a také s tesařskými vruty. Ty jsou nezbytné pro spojování latí a podobných kusů dřevěného řeziva a vyznačují se také specifickým plochým tvarem hlavy, což je odlišuje od klasických vrutů do dřeva.

konstrukce krovů

Tesařská práce, to je také činnost na čerstvém povětří a s vůní dřeva, a toto je také důvod, proč se do tesařiny pouští i amatéři. Staví dřevěné konstrukce na pozemcích rodinných domů a rekreačních chat, a v chatových oblastech se také velmi často vyskytují dřevěné ploty a terasy, kde tesařské vruty užijete ve značné míře.

Na co byste ovšem neměli před výstavbou jakékoli konstrukce z dřevěného trámoví a latí zapomenout, je projekt a propočet množství stavebního materiálu. Bez projektu a plánku nebo alespoň situačního náčrtu se nepohnete z místa, a stavební výkres je také potřebný k tomu, abyste si mohli řezivo přesně naporcovat do potřebných rozměrů a tvarů, a pak už jej jen spojovali montážními prvky. Stavební dřevo se pak také musí opatřit penetračním nátěrem a případně barevnou lazurou, ale to si již jistě domyslíte a počítáte s tím v předstihu před pořízením materiálu.

Komentáře nejsou povolené u textu s názvem S tesařskými vruty pracuje profesionál i amatér